Bingo to gra dla każdego

Poznaj jedną z najprostszych gier hazardowych, a zarazem niezwykle ekscytujących i wymagających od Ciebie skoncentrowania się i uważnego obserwowania przebiegu zabawy. W bingo możesz wygrać naprawdę dużo przy minimalnym nakładzie własnej pracy. Zasady gry są bardzo łatwe i może je opanować każdy z nas. Na wielu amerykańskich filmach możemy zobaczyć, że w bingo grają zarówno młodzi, jak i nieco starsi zawodnicy, w tym bardzo wielu emerytów.

Gra w bingo prawdopodobnie pochodzi o popularnej we Włoszech gry Lotto, wymyślonej w 1530 roku. Sama nazwa – „bingo” to zniekształcenie słowa „beano”, czyli popularnej w latach 20. naszego wieku amerykańskiej gry, w której ziarna fasoli (po angielsku fasola to „bean”) były używane do zakrywania odczytanych cyfr. Jeden z graczy w ferworze rywalizacji zamiast „Beano” krzyknął „Bingo!” i tak powstała nazwa tej gry.

Jak zagrać w bingo?

Plansze go gry to proste kawałki tektury, na których znajduje się 25 kwadratów o wymiarach pięć kolumn na pięć wierszy. Każde miejsce na planszy zostaje opisane numerem poza środkowym polem, które jest puste i przyjmuje się, że jest już skreślone. Na planszy mogą się pojawiać numery od 1 do 75. Niekiedy na planszy może się pojawić więcej pustych pól, w zależności od typu gry i kraju, w którym się ona odbywa.

Na początku rozgrywki każdy z graczy otrzymuje kartę z losową kombinacją numerów, a w niektórych krajach także z pustymi polami, które symbolizują skreślone miejsca. Ustala się, jaki wzór wygrywa i ogłasza to wszystkim uczestnikom zabawy. W każdej turze jedna z osób zamiast skreślać, losuje kule z numerami i po kolei odczytuje je pozostałym graczom. Kula jest odkładana, aby nie brała udziału w dalszym losowaniu. Gracze sprawdzają na swojej karcie (lub kilku, w zależności od tego jak się umówili) czy mają dany numer i skreślają go. Trzeba to robić z uwagą i bardzo szybko, ponieważ po chwili wyczytany zostanie kolejny wylosowany numer i trzeba będzie zachować koncentrację na cała rozgrywkę. Gra toczy się aż do momentu, kiedy jeden z graczy uformuje wzór, który został wcześniej ustalony (może to być na przykład linia, dwie linie, rogi, albo nawet cała plansza) i ogłosi to, krzycząc „Bingo!”.

Jest jedna rzecz, która może nam ułatwić poszukiwanie naszej cyfry. Na górze każdej z plansz widnieje napis BINGO, a każda z liter ma przyporządkowaną określoną kolumnę cyfr. Na przykład pod literą B pojawią się tylko i wyłącznie cyfry od 1 do 15, pod I – od 15 do 30 i tak dalej. Dzięki temu nie musimy szukać wszystkich liczb na każdym z pól.

W bingo zwykle gra się w specjalnych halach, w których każdy z graczy ma własny stolik, do którego może przyczepić plansze za pomocą taśmy klejącej. Do szybkiego odznaczania cyfr używane są specjalne markery. Zaawansowani gracze potrafią orientować się nawet jeśli mają przed sobą trzydzieści takich plansz. Grę można prowadzić w gronie przyjaciół, dla czystej rozrywki, albo na internetowych portalach hazardowych, a wtedy jest ona dla nas możliwością zarobienia pieniędzy. Bingo to nie tylko rozrywka związana z cyframi, może także pomagać w nauce języków obcych. Wtedy zamiast cyfr na planszach pojawiają się słowa albo obrazki, a nauczyciel losuje obcojęzyczne słowa.


Leave a Comment