Jak obstawiać wyścigi konne

Tradycje organizacji wyścigów konnych sięgają dwustu lat wstecz, kiedy to w 1780 roku lord Derby zarządził pierwszą taką imprezę z prawdziwego zdarzenia. To dyscyplina sportowa, która rozgrywa się na hipodromach, czyli specjalnych torach do wyścigów konnych. Biorą w nich udział najszybsze konie, przede wszystkim pełnokrwiste angielskie klacze oraz konie czystej krwi arabskiej. Kieruje nimi dżokej, który powinien być jak najlżejszy i stosunkowo niski, aby ułatwić koniom wygranie wyścigu. Żeby jednak było sprawiedliwie przed każdymi zawodami odbywa się oficjalne ważenie konia i dżokeja, a jeśli obaj ważą stanowczo za mało, do siodła montuje się specjalne obciążniki, które niwelują przewagę tej ekipy. Zawodom od wielu lat towarzyszą zakłady bukmacherskie, w których widzowie obstawiają, który koń i ujeżdżający go dżokej jako pierwsi miną linię mety.

Najbardziej znaną na świecie imprezą związaną z wyścigami konnymi jest Wielka Pardubicka, odbywająca się w październiku w Czechach. Gonitwy konne są także w Polsce, na torze Służewieckim w Warszawie. Trzy największe wyścigi to: Nagroda Rulera, Służewiec Derby oraz wyścig o Potrójną Koronę.

Typowanie wyników koni to bardzo trudne zadanie, możliwe że jedno z najtrudniejszych jeśli chodzi o obstawianie wyników zawodów sportowych. Osobom początkującym zasady mogą się wydawać niezwykle skomplikowanymi, jednak tak jak w każdym zawodzie – praktyka może uczynić z Ciebie mistrza. Warto zapoznać się dokładnie ze wszystkimi zasadami, aby później nie zostać zaskoczonym w punkcie odbioru nagród. Praktycznie wszyscy internetowi bukmacherzy prowadzą zakłady powiązane z wyścigami konnymi. Najbardziej znanym na świecie serwisem, który specjalizuje się w gonitwach konnych jest William Hill, posiadający też niezwykle bogatą ofertę zakładów. Możesz również skorzystać z wielu innych internetowych portali, a także obstawiać wyniki wyścigów na żywo na stadionie.

Najbardziej popularnym zakładem jest zakład zwyczajny, określany też mianem „na zwycięzcę”. To najprostszy sposób obstawienia wyniku gonitwy, dlatego też poleca się go początkującym graczom, którzy chcą się zaznajomić ze specyfiką tej gry i na razie gubią się w gąszczu skomplikowanych zakładów i specyficznego języka. Tutaj chodzi po prostu o to, aby wytypować który z koni jako pierwszy minie linię mety i tym samym zwycięży w zawodach. Oczywiście jest to najprostsze, zatem i nagrody za wygraną nie pozwalają na stanie się milionerami – zazwyczaj można zarobić od kilku do maksymalnie kilkudziesięciu złotych.

Nieco trudniej jest w przypadku zakładu porządkowego, w którym wskazuje się dwa pierwsze konie na mecie i nie jest istotna kolejność, w której do niej dotrą. W przypadku biegów, w których mamy dwóch faworytów i ciężko wybrać najlepszego z nich, dokonanie takiego zakładu minimalizuje naszą szansę na przegraną. W dodatku takie zakłady są znacznie lepiej płatne, a w przypadku gdy nie mamy drugiego zdecydowanego faworyta, możemy zarobić nawet kilkakrotnie więcej niż za pomocą zakładów zwyczajnych.


Leave a Comment