Unikalna forma aukcji

Dzisiaj handlowanie za pomocą aukcji internetowych staje się wyjątkowo chętnie wykorzystywanym narzędziem. Na portalach pośredniczących w sprzedaży elektronicznej czy umożliwiających zakładanie aukcji, istnieje kilka podstawowych form robienia zakupów. Sklepy próbujące sprzedać wiele egzemplarzy tego samego towaru przeważnie mają ustaloną cenę stałą, która jest równa lub niższa od tej sklepowej i każdy, kto zadeklaruje dokonanie takiej opłaty, natychmiast może liczyć na wysyłkę zamówienia pocztą lub kurierem. Duża część osób prywatnie wystawiających aukcje ze swoim własnym towarem, wykorzystuje możliwość licytowania, dzięki czemu przy dużym zainteresowaniu danym sprzętem możliwe będzie uzyskanie większej kwoty, niż w normalnej sytuacji. To także dobre rozwiązanie dla tych, którzy handlują rzadkimi okazami i nie wiedzą, ile dokładnie może być warty dany towar – ustawiając licytację sprawiają, że rynek w postaci klientów sam zadecyduje, ile jest gotów za daną rzecz zapłacić. Taka aukcja może mieć ustawioną cenę minimalną lub też nie – w przypadku jej zadeklarowania, po osiągnięciu takiego pułapu sprzedający jest zobowiązany sprzedaż kupującemu towar zgodnie z jego deklaracją. W ten sposób funkcjonuje zdecydowana większość portali oraz aplikacji oferujących pośredniczenie między kupującymi a sprzedającymi.

W innych krajach pojawiają się jednak systemy bardziej skomplikowane i lepiej dostosowane do towaru lub potrzeb konsumenta i sprzedawcy, jak chociażby aukcje holenderskie, jak nazwa wskazuje, w pierwszej kolejności propagowane i wykorzystywane w Holandii. Oczywiście takie aukcje holenderskie także mogą się różnić od siebie dość mocno i jednym z podstawowych wyznaczników tego, jak taka aukcja może przebiegać, jest liczba towaru dostępnego do zlicytowania. Poza tym, system przeprowadzania takiej aukcji prawie zawsze wygląda identycznie i w dużym uproszczeniu polega na tym, że aukcje holenderskie prowadzone są aż do wyczerpania zapasów, a wraz z upływem czasu cena także się zmniejsza. Jeśli towar jest jeden, oznacza to dla uczestników takiej aukcji, że pierwsze osoba, która oznajmi prowadzącemu chęć nabycia towaru za aktualną cenę – zdobędzie towar i wszyscy inni będą musieli w tym momencie pogodzić się z porażką. To sprawia, że aukcje holenderskie od samego początku są bardzo emocjonujące.

Cena wywoławcza, a więc taka, która obowiązuje w momencie uruchomienia zegara, jest jednocześnie najwyższa i chociaż gwarantuje położenie swojej ręki na licytowanym dobru, to jednak jest także najmniej opłacalna i ekonomicznie zupełnie nieuzasadniona. Jeśli towar jest wyjątkowo atrakcyjny, jest go bardzo niewiele, a kolekcjonerom czy biznesmenom jest niezbędnie potrzebny do prowadzenia interesu, wtedy aukcje holenderskie sprawdzają się przy organizowaniu takiego handlu najlepiej. Nie bez powodu wykorzystuje się więc aukcje holenderskie masowo przede wszystkim na targach rybnych czy kwiatowych, gdzie towar, a więc ryby i kwiaty, bardzo szybko się psują. Oprócz Holandii, także w Azji południowo-wschodniej bardzo chętnie korzysta się z takiego modelu aukcji.


Leave a Comment