Najpopularniejszy sposób sprzedaży

Handlowanie usługami i produktami za pomocą Internetu to dzisiaj zdecydowanie jedna ze skuteczniejszych form dbania o swój interes i wyniki biznesowe. W momencie wprowadzenia na globalny rynek portali sprzedażowych, cały dotychczasowy świat marketingu i handlu zmienił się nie do poznania – wreszcie to konsumenci zyskali przewagę nad dostawcami, nie odwrotnie. W polskich realiach na pierwszy duży portal pośredniczący w sprzedaży online powstał jako aukcje allegro, w których klienci mogli licytować dany towar albo płacić cenę, którą sprzedawca ustawił jako gwarantującą sprzedaż. Na początku liczba użytkowników korzystających z aukcje allegro była stosunkowo niska, ponieważ do założenia i prowadzenia konta na allegro niezbędne było posiadanie komputera z dostępem do Internetu, a także umiejętność poruszania się w tych wirtualnych warunkach. Z czasem jednak i wraz z popularyzacją Internetu, okazje do nabycia towaru niekiedy o połowę taniej przekonały tysiące użytkowników, by zacząć maksymalnie wykorzystywać aukcje allegro do swoich własnych celów.

Za sukces całej koncepcji allegro odpowiada wielka liczba aktywnych użytkowników i brak jakiejkolwiek realnej konkurencji w pierwszych latach rozwoju. Zakładanie konta dla kupujących było darmowe, podobnie jak dostawa – przeważnie wliczona w koszty produktu. Łatwość dostępu i możliwość błyskawicznego porównania wielu różnych ofert tego samego towaru, umożliwiła tysiącom klientów w Polsce wybieranie tylko i wyłącznie najatrakcyjniejszych ofert. Ci, którzy ten sam towar chcieliby sprzedać o kilkadziesiąt procent drożej wykorzystując do tego celu aukcje allegro, z pewnością nie odnieśliby sukcesu, gdyż nawet całkowity amator natychmiast w wynikach wyszukiwania jest w stanie namierzyć oferty najtańsze, umiarkowane i najdroższa. Szansa, że celowo wybierze te najdroższe, jest bliska zeru. Dlatego aukcje allegro okazały się dźwignią handlu dla wielu mniejszych sklepów czy hurtowni, które nie miały dotychczas szansy na uczciwe rywalizowanie z międzynarodowymi markami.

Od momentu sukcesu allegro pojawiły się w sieci tysiące klientów, dla których nie ma już znaczenia, czy dany sklep lub warsztat samochodowy znajduje się w ich mieście. Dzięki możliwości błyskawicznej wysyłki kurierskiej i innych formom dostarczania zamówionego towaru, można z powodzeniem wybrać dużo korzystniejszą ofertę od sprzedawcy z drugiego końca Polski. Czynnikiem, który miał także niebagatelny wpływ na sukces, jaki odniosły aukcje allegro, jest fakt wystawiania tam najróżniejszych rzeczy także przez indywidualnych i całkowicie prywatnych użytkowników. Obok ofert ze sklepów, hurtowni, pośredników i agencji, na allegro znajdują się także tysiące propozycji i aukcji zakładanych przez zwykłych użytkowników. Wystawiają tam oni często rzeczy, które dla nich są już zupełnie nieprzydatne, lub też które otrzymali albo wygrali, a nie zamierzają z nich korzystać. W ten sposób na rynku pierwotnym i wtórnym pojawia się bardzo dużo towaru kolekcjonerskiego i nietuzinkowych, ręcznie robionych produktów.


Leave a Comment